O nás
kdo je TCM Essence?
Poskytujeme konzultace podle principů tradiční čínské medicíny (TCM), podpůrné bylinky a poradenství ohledně stravování.
Našim cílem je návrat k rovnováze a k harmonizaci těla.
Proč jsme zvolili název TCM Essence? Dle TCM je „esence“ jemnohmotná, velmi vzácná substance, kterou jsme dostali do vínku. Podle toho, jak s ní hospodaříme, můžeme jí šetřit, nebo nám rychle ubývá – stárneme. Pomocí nástrojů čínské medicíny jsme schopni tuto energii doplnit a déle udržet.
Symbol Stillness of your Core, který používáme, představuje návrat do energetické a fyzické rovnováhy. S lehkostí, sílou, radostí a klidem.
Autorkou je Petra Heveroch, umělkyně z Německa. O svém díle říká: ‚Kdokoli se na něj bude dívat, vyladí se a ukotví v nehybnosti a tichu, síle a jistotě vlastního nitra`.
to jsme my
Absolvovali jsme 5-leté studium Tradiční čínské medicíny na TCM Institutu v Praze. Nadále se vzděláváme na postrgraduálních semenářích.

Agáta Hrubšová
terapeutka TCM, máma, cyklistka, zpracovatelka farmaceutických studií

Barbora Kšánová
terapeutka TCM, rovnováhu hledá při chůzi po slacklině, miluje jízdu na kole a západy slunce
Proč u nás
Pracujeme v klidném prostředí postaveném podle principů feng-shui, kde se vaše tělo a mysl mohou uvolnit. Na každého klienta si vyhradíme dostatek času.
Konzultace individualizujeme podle příznaků, délky a charakteru potíží a konstituce. Po úvodním pohovoru se dohodneme, co můžeme společně udělat pro zlepšení stavu a jaké metody použijeme. V rámci fytoterapie pečlivě zvažujeme složení bylinné směsi a sestavíme ji na míru.
Jak pracujeme

Akupunktura
Akupunktura je jedna z nejstarších léčebných metod na světě, které využívá tradiční čínská medicína k mobilizaci a k usměrnění energie. Vychází z teorie, že v lidském těle proudí energie podél energetických drah ke všem orgánům, žlázám a buňkám. Když se tento tok přeruší nebo zablokuje, vznikne nerovnováha a objeví se diskomfort, bolest, onemocnění nebo jiná porucha.
Stimulací specifických akupunkturních bodu na těchto drahách dokáže akupunktura uvolnit blokádu a obnovit přirozený tok energie, a tak ulevit od bolesti nebo onemocnění. Dovede léčit širokou škálu onemocnění jako je např.: alergie a astma, nespavost, PMS, menopauzální problémy, stres, úzkost, vyčerpanost, bolesti svalů a kloubů.
V asijských zemích je akupunktura uznávaným typem oficiální medicíny, podporovaným i WHO, a v některých západních státech byla rovněž akceptována jako komplementární metoda medicíny. Nemá vedlejší nežádoucí účinky.

Bylinné směsi
Bylinné směsi se připravují na míru. Každá bylinná receptura je tak přizpůsobena stavu pacienta a zároveň vychází z přesně daných postupů, jak bylinky kombinovat, a které části z nich použít (kořen, listy, květy atd.). K dispozici máme více jak 200 bylin.
Jak se bylinky užívají?
Nejtradičnější a nejúčinnější formou je odvar. Vybraná směs bylinek se vaří ve vodě v tlakovém hrnci. Vznikne silný odvar, který se vakuově balí do malého sáčku. Tyto odvary pacient užívá dle předpisu, nejčastěji 1-2x denně. Bylinky lze dodat i v sušené podobě, kdy si čerstvý odvar každý připraví sám doma.
Další formou jsou lisované bylinné tablety nebo kuličky. Výhodou je, že mají neutrální chuť a jednoduše se užívají tak, že se zapíjí vodou. Velmi oblíbenou formou jsou bylinné tinktury, kde se jako macerační základ používá líh. Užívají se formou kapek. Po zalití horkou vodou a odpaření lihu jsou vhodné i pro děti.
Všechny formy bylinné léčby jsou testovány v akreditovaných pracovištích (ISO certifikace) a jejich dodavatel je pod dohledem Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která si dělá kontrolní rozbory.

Moxování a baňkování
Moxování je příjemná a uvolňující léčebná metoda, která využívá sílu tepla sálajícího z doutnajícího vysušeného pelyňku, na hluboké prohřátí akupunkturních bodů, a to za účelem uvolnění a doplnění energie, vypuzení škodlivin a navrácení tělesné rovnováhy.
Moxa může mít podobu, vatových“ kužílků z lístku pelyňku (Artemisia agaryi), které se pokládají přímo na kůži, nebo se kombinují s plátky zázvoru či soli. Jinou uživatelsky praktičtější formou jsou doutníky, které se ke kůži pouze přiblíží.
Baňkování je metoda TČM, při níž jsou malé části kůže pomocí baněk vystaveny podtlaku – vakuu. Po vytvoření podtlaku se vtáhne kůže spolu s podkožím a fasciemi do baňky a lokálně se tak zvýší prokrvení, stimuluje se mízní a krevní oběh a dochází k dilataci cév, lepšímu okysličení a vyživení tkaniv.
Dle TČM se odstraňují blokády a obnovuje se proudění energie, co může pomoct při lehčích formách zatuhlosti svalstva a bolesti (především páteře, krku a ramen). Kromě bolesti pohybového aparátu, může po baňkovaní dojít k zlepšení některých respiračních onemocnění, stresu, artritidě, zažívacích a gynekologických potížích.

Dietetika
Čínská dietetika považuje každé jídlo za důležitý pilíř zdraví. Tradičně se léčba začínala jídlem a nejdostupnějšími „léky“ byli vlastně potraviny. Nehledíme na kalorie, ale dle tzv. termického charakteru potravin a působení jejich chutí považujeme každou potravinu za součást léčby – a to jak akutních, tak chronických problémů. Vliv má způsob přípravy jídla, jeho skladování a v konečném důsledku i to, jak jídlo sníme.
I malá úprava stravovacích návyků může pomoci od dlouhodobých potíží. Terapeut čínské medicíny umí poradit co jíst, vzhledem ke konstituci klienta, jeho aktuálnímu zdravotnímu stavu a také bere do úvahy celodenní zátěž, kterou každý z nás má. Pomocí stravy lze posilovat, co je oslabené nebo ubrat tam, kde je nadbytek.
364
akupunkturních bodů
291
léčivých bylin
2
spokojené terapeutky
∞
radosti při práci
Chcete se na něco zeptat?
Nechte nám tu zprávu, brzy se vám ozveme zpět.
Nebo se rovnou objednáte?
Tak to je skvělé! Na odkazu níže si vyberte termín, který vám vyhovuje.