Co léčíme

 

Chceme-li mít zdravé tělo, musí energie Qi proudit bez překážek. Pokud má energie proudit bez překážek, musí být v těle uklizeno. Až do vyčištěného prostředí můžeme doplnit novou Qi. Odměnou je dostatek mentální i fyzické síly. Nabízíme celostní medicínu, která vnímá organismus jako celek – tedy konkrétní tělo a mysl, s ohledem na konstituci a aktuální projevy nerovnováhy.  

Abychom měli dostatek energie a chuť pracovat, je potřeba vyhradit si také čas na péči o sebe sama. Následky nedoléčených drobných nemocí můžou vygradovat do větších problémů, kdy jsme již nuceni se zastavit. Společně dokážeme včas rozpoznat patologie a předejít rozvoji do chronických nemocí. 

Po doléčení akutních problémů se věnujeme udržení pevného zdraví. Pravidelnou péčí o tělo se můžeme udržet v dobré kondici do vysokého věku. Dopřejme si ve svém životě rovnováhu práce a regenerace v souladu se sebou samým. 

Možnosti čínské medicíny jsou opravdu široké. Pro lepší představu uvádíme okruhy nejčastěji řešených obtíží.

stres a vyčerpání

Stres vyjadřuje míru aktivace organismu, můžeme ho chápat jako napětí. Nejčastěji stresem nazýváme směs frustrace, vzteku, úzkosti, obav, strachu nebo nadměrného přemýšlení. Může negativně ovlivňovat prakticky všechny systémy v těle.

Přispívá k bolestem hlavy, svalů, k únavě, PMS, zažívacím obtížím, nespavosti atd. Může být základem onemocnění jako jsou vysoký krevní tlak, srdeční choroby, autoimunitní onemocnění a jiné.

Krátkodobý stres může vést k lepším výkonům, protože organismus nabudí, a to platí zejména při fyzických aktivitách. Dlouhodobě ovšem stres vyčerpává. Člověk pociťuje únavu, neschopnost soustředit se, problém usnout nebo spát celou noc a mnohé jiné. Terapeut tradiční čínské medicíny se tedy zajímá o jednotlivé příznaky a podle nich volí léčbu.

alergie, astma, kožní

Známe ji skoro všichni, někdo od dětství, někdo od puberty a jiní až v dospělosti. Nos, co je ucpaný, nebo z něj pořád kape voda, zarudlé oči, suchá červená kůže, co svědí, kopřivka, atopie, kýchání, potíže s dýcháním. Lehčí ale i ty těžší formy. 

Je to přehnaná reakce našeho imunitního systému na podněty, které jsou běžnou součásti našeho okolí (pyly, plísně, zvířata, potraviny, hmyzí bodnutí, …). Není vázaná věkem ani časem, dokáže znepříjemnit život všem, někdy sezonně a někdy bohužel celoročně.

TČM dokáže s těmito projevy pracovat ve dvou rovinách: 

  • v akutní fázi (kdy už alergie propukla) – pomůže potlačit akutní projevy 
  • preventivně – dokáže připravit organizmus na sezónu tak, aby alergie vůbec nepropukla, nebo měla co nejmírnější průběh. 

neplodnost a léčba ženy

Gynekologie je velká oblast působení čínské medicíny. Mladým dívkám účinně pomáhá u bolestivé nebo nepravidelné menstruace. Umí harmonizovat cyklus a pomáhá také u vynechávající menstruace.  

U budoucích rodičů umí podpořit matku (otěhotnění a donošení miminka) a také plodnost budoucího otce. V těhotenství se věnuje pozornost jak ženě, tak i nenarozenému dítěti. Známe účinné postupy pro redukci těhotenské nevolnosti, podporu tvorby mateřského mléka a regeneraci po porodu.  

Součástí léčby ženy je eliminace potíží v klimakteriu, gynekologické výtoky či mykózy. Výběr léčebné metody závisí od konkrétních potíží. Obecně můžeme říct, že nedílnou součástí terapie je bylinná léčba podpořena vhodnou stravou 

Nejčastější potíže v této oblasti jsou:  

  • otázky menstruace (nepravidelná, bolestivá, vynechávající…) 
  • cysty, myomy, endometrióza 
  • gynekologické výtoky, mykózy, močové potíže 
  • PMS, bolesti v prsou a hormonální nerovnováha  
  • prekoncepční péče (podpora početí) 
  • příprava na porod a regenerace po porodu 
  • předčasní menopauza a potíže v klimakteriu 

bolest

Léčba bolesti pomocí čínské medicíny se neomezuje jenom na pohybové ústrojí a neuralgie, ale také na bolesti hlavy, záněty, křeče, vředy, otoky nebo pobolívání a tíži těla. Nejdůležitější je důkladná anamnéza vyvolávající příčiny. Spouštěčem problémů může být trauma, chlad, změna počasí nebo třeba stresové vypětí. Bolest často kopíruje některou z akupunkturních drah. Samostatnou kategorií je příprava na operaci a urychlení následného hojení.  

V případě včasné léčby můžeme úplně eliminovat vyvolávající příčinu. U dlouhodobých potíží můžeme zmírnit jejich intenzitu nebo zamezit jejich zhoršování. Terapie je obvykle kombinací ovlivňování akupunkturních drah a pomocných technik (moxování, baňkování), eventuálně bylinné léčby. 

nespavost

Spánek, fáze dne, kdy naše tělo odpočívá, tkáně regenerují, svaly relaxují, mysl se vypíná, produkují se hormony, konsoliduje se paměť, rozvijí se kognitivní schopnosti, odplavují se toxické látky a my nabíráme sily do dalšího dne.  

Ale co když nemůžeme spát? Co když se v noci budíme a pak nemůžeme usnout? Nebo máme mělký spánek, nebo se budíme příliš brzy, nebo máme neklidné sny. Cokoliv, co nám dlouhodobě negativně ovlivňuje kvalitu spánku vede ke spánkové deprivaci, která muže mít za následek: 

hormonální dysbalanci, nárůst tělesného tuku, emoční výkyvy, horší zvládání stresových situací, poruchy pozornosti, následně nerozhodnost a špatnou náladu, poruchy imunity, poruchy paměti, vysoký krevní tlak, atd. A navíc, následky špatně prospaných nocí se sčítají a tím se zvyšují i negativní dopady nedostatku spánku. 

podpora imunity a prevence

Potýkáme-li se se sníženou imunitou, tedy s častým nachlazením, alergiemi, záněty a podobně, čínská medicína má nástroje, jak pomoci. Podle TCM má s naším imunitním systémem úzký vztah zejména energetický okruh plic a sleziny. Plíce jsou prvním kontaktním místem pro většinu patogenů z prostředí, které se obvykle dostávají přes nos a ústa, zatímco slezina je zodpovědná za cirkulaci živin do imunitních buněk v celém těle. Zajištěním, že tyto systémy jsou zdravé, poskytneme tělu lepší šanci bojovat v případě infekce. Ovlivnit je můžeme přes akupunkturní body (i akupresurou nebo moxou) nebo pomocí bylin. 

Co můžeme preventivně dělat sami? Spánek je nezbytný pro opravu buněk, odstraňování toxinů, tvorbu bílých krvinek a řadu dalších funkcí, které pomáhají udržovat normální imunitní funkce těla. (link na záložku o spánku) 

Cvičení – pravidelné mírné cvičení pomáhá zajistit dobrý krevní oběh v celém těle, což pomáhá imunitním buňkám efektivně vykonávat svou práci. Také uvolňuje endorfiny, díky čemuž lépe zvládáme stres, zlepšuje fyzickou a duševní pohodu a tím celkovou imunitu.  

Výživa – hraje důležitou roli v našem imunitním systému. Studené nápoje a potraviny, které jsou syrové, přeslazené, kořeněné a tučné zatěžují a měly by se konzumovat s mírou. U lidí, kteří pociťují příznaky, jako je nadýmání, špatná chuť k jídlu, řídká stolice, chronická únava nebo opakující se chřipky, je třeba věnovat větší pozornost stravě. (link na záložku o dietetice) 

chcete se cítit lépe?

Nabídku termínů vstupních konzultací naleznete v objednávkovém formuláři na naší webové stránce nebo se domluvíme telefonicky.